wefutobk

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΛΕΣΧΗΣ ΓΥΘΕΙΟΥ 2007 - '08

Μετά από την ψηφοφορία που διεξήχθη μεταξύ των μελών της λέσχης μας το πρόγραμμα των φετινών προβολών διαμορφώνεται ως εξής:

19 - 20 Οκτωβρίου: Ζωή σαν τριαντάφυλλο (2007)

Σκηνοθεσία: Ολιβιέ Νταχάν
Παίζουν: Μαριόν Κοτιγιάρ, Ζεράρ Ντεπαρντιέ, Εμανουέλ Σενιέ, Σιλβί Τεστίντ
Γλώσσα: Γαλλικά,  Διάρκεια: 140'  

Υποψήφιο για την Χρυσή Άρκτο (57o Φεστιβάλ Βερολίνου 2007)

2 - 3 Νοεμβρίου: Half Nelson (2006)

Σκηνοθεσία: Ράιαν Φλεκ
Παίζουν: Ράιαν Γκόσλινγκ, Σαρίκα Επς, 'Αντονι Μακί
Γλώσσα: Αγγλικά,  Διάρκεια: 106΄
 
Υποψηφιότητα για Όσκαρ Α΄ ανδρικού ρόλου 2007

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας (Βραβεία κριτικών Νέας Υόρκης 2007)

Βραβείο Κοινού Καλύτερης Ταινίας (Φεστιβάλ Σαν Φρατζίσκο 2006)

16 - 17 Νοεμβρίου:  Σεράγεβο σ' αγαπώ (2006)
Σεράγεβο σ' αγαπώ

Σκηνοθεσία: Γιασμίλα Ζμπάντιτς
Παίζουν: Μιριάνα Καράνοβιτς, Λούνα Μίχοβιτς, Λέον Λούτσεφ
Γλώσσα:  Σερβικά,  Διάρκεια: 100'

Χρυσή Άρκτος (56ο Φεστιβάλ Βερολίνου 2006)

Βραβείο της Οικουμενικής Επιτροπής (56ο Φεστιβάλ Βερολίνου 2006)
Βραβείο Ειρήνης (56ο Φεστιβάλ Βερολίνου 2006)

23 - 24 Νοεμβρίου: Κρανίου Τόπος (1973)

Σκηνοθεσία: Κώστας Αριστόπουλος
Παίζουν: Γιώργος Διαλεγμένος, Τάκης Κοιλάκος, Μπάμπης Πεθυμήσης και οι κάτοικοι της Μάνης
Γλώσσα:  Ελληνικά,  Διάρκεια: 90'

Τιμητική διάκριση για το καλλιτεχνικό ήθος με το οποίο αντιμετώπισε το θέμα της ταινίας ο Κώστας Αριστόπουλος  ι

Τιμητική διάκριση  για τη φωτογραφία του Γιώργου Αρβανίτη (14ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης 1973)

30 Νοεμβρίου - 1 Δεκεμβρίου: Γράμματα από το Ίβο Τζίμα (2006)
Γράμματα από την Ιβοτζιμα

Σκηνοθεσία: Κλιντ Ίστγουντ
Παίζουν: Κεν Γουαταναμπε, Καζουναρι Νινομιγια, Τσουγιοσι Ιχαρα
Γλώσσα:  Ιαπωνικά, Αγγλικά,  Διάρκεια: 141'

Χρυσή Σφαίρα Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας
Υποψήφια για Χρυσή Σφαίρα Καλύτερης Σκηνοθεσίας (Κλιντ Ίστγουντ)
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας (National Board of Review)
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας (Los Angeles Film Critics)
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας (American Film Institute)

14 - 15 Δεκεμβρίου: Ο Νεκρός (1995)
O νεκρός

Σκηνοθεσία: Τζιμ Τζάρμους
Παίζουν:  Τζόνι Ντεπ, Γκάμπριελ Μπερν, Ρόμπερτ Μίτσαμ, Γκάρι Φάρμερ, Λανς Χένρικσεν
Γλώσσα:  Αγγλικά,  Διάρκεια: 121'

Βραβείο Φέλιξ, Καλύτερης μη Ευρωπαϊκής Ταινίας (Ευρωπαϊκά Κινηματογραφικά Βραβεία 1996)
Βραβείο Φωτογραφίας από το "New York Critics' Circle" - 1996
Επίσημη συμμετοχή στο Φεστιβάλ Καννών 1995

21 - 22 Δεκεμβρίου: Η έκλειψη (1962)  (Παράλληλος κύκλος)
Η έκλειψη

Σκηνοθεσία: Μικελάντζελο Αντονιόνι
Παίζουν: Μόνικα Βίτι, Αλέν Ντελόν, Φρανσίσκο Ραμπάλ
Γλώσσα:  Ιταλικά, Αγγλικά, Διάρκεια: 118'

Ειδικό βραβείο επιτροπής φεστιβάλ Καννών 1962

28 - 29 Δεκεμβρίου: Happy feet (2006)
happy feet

Σκηνοθεσία:  Τζορτζ Μίλερ
Γλώσσα: Ελληνικά,  Διάρκεια: 116'

Όσκαρ καλύτερης ταινίας κινούμενων σχεδίων 2007
Χρυσή Σφαίρα  Καλύτερου Τραγουδιού 2007

11 - 12 Ιανουαρίου: Οι ζωές των άλλων (2006)
ζωές των άλλων

Σκηνοθεσία: Φλόριαν Χένκελ Φον Ντονερσμάρκ
Παίζουν: Μαρτίνα Γκέντεκ, Ούρλιχ Μούχε, Σεμπάστιαν Κοχ, Ούρλιχ Τουκούρ
Γλώσσα: Γερμανικά,  Διάρκεια: 130'
 

Βραβείο Καλύτερης Ευρωπαϊκής Ταινίας (Ευρωπαϊκά Βραβεία 2006)
Βραβείο Α΄ Ανδρικού ρόλου (Ευρωπαϊκά Βραβεία 2006 Ούρλιχ Μούχε)
Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου (Ευρωπαϊκά Βραβεία 2006)
Όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας 2007

18 - 19 Ιανουαρίου: Κραυγές και ψίθυροι (1972) (Παράλληλος κύκλος)
Κραυγές και Ψίθυροι

Σκηνοθεσία: Ίνγκμαρ Mπέργκμαν  
Παίζουν: Xάριετ Άντερσον, Kάρι Σίλβαν, Ίνγκριντ Tούλιν, Λιβ Oύλμαν, Άντερς Eκ, Ίνγκα Γκιλ, Λ. Mπέργκμαν
Γλώσσα: Σουηδικά,  Διάρκεια: 87'

Όσκαρ φωτογραφίας 1974

25 - 26 Ιανουαρίου: Ο γιος του φύλακα (2006)
Ο γιος του φύλακα

Σκηνοθεσία: Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος
Παίζουν: Απ. Τότσικας, Ν. Αγγελής, Δ. Τζουμάκης, Ελ. Βεργέτη, Γ. Σπάνιας, Ν. Ζωϊόπουλος, Δ. Ζέζα, Β. Τσάγκλος, Λουίζα Ζουβανί
Γλώσσα: Ελληνικά,  Διάρκεια: 98' 

2ο Βραβείο Ταινίας Μυθοπλασίας Μεγάλου Μήκους (47ο Φεστιβάλ  Θεσσαλονίκης, 2006)
Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη (47ο Φεστιβάλ  Θεσσαλονίκης, 2006)
Βραβείο κοινού (47ο Φεστιβάλ  Θεσσαλονίκης, 2006) 
Ειδικό Βραβείο Επιτροπής (1o Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Λος Αντζελες, 2007)

8 - 9 Φεβρουαρίου: Όλα τα πρωινά του κόσμου (1991)

Σκηνοθεσία: Αλέν Κορνό
Παίζουν: Ζαν Πιερ Μαριέλ, Ζεράρ Ντεπαρντιέ, Αν Μπροσέ, Γκιγιόμ Ντεπαρντιέ, Μισέλ Μπουκέ
Γλώσσα: Γαλλικά,  Διάρκεια: 115'

Υποψηφιότητα για την Χρυσή Άρκτο Φεστιβάλ Βερολίνου 1992
7 βραβεία Σεζαρ 1992 (Καλύτερης ταινίας, Σκηνοθεσίας, Μουσικής επένδυσης, Ενδυματολογίας, φωτογραφίας, ήχου, Β' γυναικείου ρόλου)

15 - 16 Φεβρουαρίου: Tokyo Story (1953) (Παράλληλος κύκλος)

Σκηνοθεσία: Γιαζουχίρο Όζου
Παίζουν: Tσίσου Ρίου, Τσιέκο Χιγκασιγιάμα, Χαρούκο Σουγκιμούρα, Σετσούκο Χάρα
Γλώσσα: Ιαπωνικά,  Διάρκεια: 143'  

22 - 23 Φεβρουαρίου: Ο λαβύρινθος του Πάνα (2006)
Ο λαβύρινθος του Πάνα

Σκηνοθεσία: Γκιγιέρμο ντέλ Τόρο
Παίζουν:  Σέρζι Λοπέζ, Αριαντνα Τζιλ, Νταγκ Τζόουνς, Ιβάνα Μπακουέρο
Γλώσσα: Ισπανικά,  Διάρκεια: 120' 

Επίσημη συμμετοχή Φεστιβάλ Καννών 2006
Υποψηφιότητα για Χρυσή σφαίρα καλύτερης ξένης Ταινίας 2007

7 - 8 Μαρτίου: Το λιβάδι που δακρύζει (2004)
Το λιβάδι που δακρύζει

Σκηνοθεσία: Θόδωρος Αγγελόπουλος
Παίζουν: Αλ. Αϊδίνη, Ν. Πουρσανίδης, Εύα Κοταμανίδου, Γ. Αρμένης, Β. Κολοβός, Τ. Σταθοπούλου, Μ. Γιαννάτος, Θ. Αργυρίου, Γρ. Ευαγγελάτος
Γλώσσα: Ελληνικά,  Διάρκεια: 185' 

Βραβείο Κριτικών Κινηματογράφου FIPRESCI (Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου 2004)

14 - 15 Μαρτίου: Ο βασιλιάς των μασκών (1996) (Παράλληλος κύκλος)
Ο βασιλιάς των μασκών

Σκηνοθεσία: Γου Τιαν Μινγκ
Παίζουν: Ζου Χου, Ζίγκαν Ζανγκ
Γλώσσα: Κινέζικά,  Διάρκεια: 91' 

21 - 22 Μαρτίου: Dark Horse (2005)
dark horse

Σκηνοθεσία: Νταγκούρ Καρί
Παίζουν: Νίκολας Νπρο, Τίλι Σκοτ Πεντερσεν
Γλώσσα:  Δανέζικα,   Διάρκεια: 108' 

Επίσημη συμμετοχή στην ενότητα «Ένα κάποιο βλέμμα» φεστιβάλ Κανών 2005

31 Μαρτίου - 1 Απριλίου: Το 30ο Φεστιβάλ Δράμας μικρού μήκους ταξιδεύει
Δράμα 2007 όπως και τα προηγούμενα χρόνια, θα προβάλλουμε σε δύο μέρες τις ταινίες μικρού μήκους του 30ου Φεστιβάλ Δράμας
4 - 5 Απριλίου: Βαβέλ (2006)
Babel

Σκηνοθεσία: Αλεχάντρο Γκονζάλες Ινιαρίτου
Παίζουν: Μπραντ Πιτ, Γκαέλ Γκαρσία Μπερνάλ, Κέιτ Μπλάνσετ, Κόζι Γιακούσο , Τζέιμι Μακμπράιντ 
Γλώσσα: Αγγλικά, Γαλλικά, Ισπανικά, Γιαπωνέζικα,  Διάρκεια: 143'  

Βραβείο Σκηνοθεσίας (59ο Φεστιβάλ Καννών 2006)
Βραβείο Οικουμενικής επιτροπής (59ο Φεστιβάλ Καννών 2006)
Όσκαρ μουσικής επένδυσης 2007 (Gustavo Santaolalla)

18 - 19 Απριλίου: Cars (2006)
cars

Σκηνοθεσία: Τζον Λάσιτερ Γλώσσα: Ελληνικά,  Διάρκεια: 116'  

9 - 10 Μαΐου: Γύρνα πίσω (2006)
volver

Σκηνοθεσία: Πέδρο Αλμοδόβαρ   
Παίζουν: Πενέλοπε Κρουζ, Κάρμεν Μάουρα, Λόλα Ντουένιας, Μπλάνκα Πορτίγιο    
Γλώσσα: Ισπανικά,  Διάρκεια: 120'

Βραβείο Σεναρίου (59ο Φεστιβάλ Καννών 2006)
Βραβείο Α΄ γυναικείου ρόλου (59ο Φεστιβάλ Καννών 2006) σε όλο το γυναικείο κάστ της ταινίας Υποψηφιότητα για τον χρυσό φοίνικα (59ο Φεστιβάλ Καννών 2006)
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας  (Ευρωπαϊκά Βραβεία 2006)
Ά γυναικείου ρόλου: Πενέλοπε Κρουζ (Ευρωπαϊκά Βραβεία 2006)

16 - 17 Μαΐου: Ώρες κοινής ησυχίας (2006)
Ώρες κοινής ησυχίας

Σκηνοθεσία: Κατερίνα Ευαγγελάκου
Παίζουν:  Υβόνη Μαλτέζου, Χρήστος. Στέργιογλου, Τ. Χάνος, Αγ. Παπαθεμελή, Ερ. Λίτσης, Αλ. Καλτσίκη, Β. Καβαλιεράτου, Δ. Ξανθόπουλος, Μ. Παπαδημητρίου, Λ. Μιχαλοπούλου, Όμ. Πουλάκης, Αν. Κολοβός 
Γλώσσα: Ελληνικά,  Διάρκεια: 90'

Κρατικό Βραβείο Ερμηνείας Β’ Ανδρικού Ρόλου 2006

και εκτός προγράμματος......
31 Μαΐου: Ιστορία έρωτα και αναρχίας (1973)
Σκηνοθεσία:Λίνα Βερτμίλερ
Παίζουν:  Τζιανκάρλο Τζανίνι, Μαριάντζελα Μελάτο, Έρος Πάνι, Πίνα Τσεί, Έλενα Φιόρε.
Γλώσσα: Ιταλικά,  Διάρκεια: 120'

Βραβείο Α΄ Αντρικού ρόλου Φεστιβάλ Καννών 1973
   

wefutobk

Motigo Webstats - Free web site statistics Personal homepage website counter